ناگفته های بیماری اوتیسم! | پژوهشکده

ناگفته های بیماری اوتیسم!

نویسنده : Mousavi در تاریخ : ۱۴ آذر ۱۳۹۲ ۰ نظر

مقدمه:

اوتیسم، یک اختلال رشد است که در سه سال اول زندگی ظاهر می گردد. این بیماری با تاثیر بر روی مغز کودک، رفتارهای اجتماعی و مهارت ارتباط برقرار کردن را مختل می کند.علت واقعی این بیماری هنوز مشخص نیست، اما مطالعاتی در رابطه با دلیل بروز این بیماری در حال انجام است.

به نظر می رسد مساله ژنتیک مهم باشد. برای مثال دوقلوها بیشتر دچار این بیماری می شوند تا یک برادر و خواهر. اختلال کروموزومی و مشکلات عصبی در افراد اوتیسمی مشاهده شده است.

what-is-autism-salemzi-53205062720121700.jpeg
دیگر علت های این بیماری ( که هنوز به اثبات نرسیده) شامل: رژیم غذایی ، تغییرات مجرای گوارشی ، مسمومیت با جیوه ، عدم استفاده از ویتامین ها و املاح و حساسیت به واکسن است.
تزریق واکسن باعث اوتیسم می شود؟
بسیاری از والدین نگران این موضوع هستند که برخی واکسن ها برای کودک شان خطرآفرین است.
دانشگاه امراض کودکان در آمریکا و موسسه دارویی ( IOM) اعلام کردند که هیچ نوع واکسن و یا ترکیبات واکسنی مسئول ایجاد بیماری اوتیسم نیستند. آنها گفتند که فواید واکسن زدن خیلی بیشتر از خطرات احتمالی آن است.
تعداد کودکان اوتیسمی چقدر است؟
هنوز تعداد این کودکان، مشخص نشده است. بیماری اوتیسم در پسران ۳ تا ۴ برابر بیشتر از دختران است. وضعیت اقتصادی خانواده، میزان تحصیلات افراد خانواده و نوع زندگی تاثیری بر این بیماری ندارند.
ناتوانی های کودکان اوتیسمی کدامند؟
۱- سندرم Asperger : بیماری است که در طی سال های اول مدرسه ظاهر می گردد و شامل تداخلات اجتماعی، دقت زیاد در صحبت کردن و اشتیاق به کارهای غیرمعمول است.
۲- سندرم Rett : این یک بیماری سیستم عصبی است که برگشت را ایجاد می کند، به خصوص در استفاده از زبان و دست ها. تفاوت زیادی با اوتیسم دارد و تنها در زنان دیده شده است.
۳- ناتوانی در یادگیری : نادر است و این در مواردی رخ می دهد که به بچه یک چیز را یاد می دهیم و آن بچه در ۱۰ سالگی آن را از یاد می برد.
۴- ناتوانی در پیشرفت
همچنین اوتیسم می تواند تداخلاتی را در مغز ایجاد کند و بیماری های دیگری را نیز بوجود آورد از قبیل:
• Fragile X syndrome
• Mental retardation (عقب ماندگی ذهنی)
• Tuberous sclerosis(تصلب بافت ها)
• Seizures(صرع)
Fragile X syndrome یک بیماری ارثی می باشد که از کم هوشی ناشی می شود. در این بیماری ژن ها قادر نیستند پروتئین کافی را برای سلول (به خصوص سلول مغز) تولید کنند.

 

علائم بیماری اوتیسم چیست؟
بیشتر والدین اوتیسمی، هنگامی که بچه آنها ۱۸ ماهه تا ۲ ساله می شود، کمک می خواهند. بچه های اوتیسمی مشکلاتی دارند، از قبیل:
تداخل در روابط اجتماعی، وانمود کردن به بازی و ارتباط کلامی و غیر کلامی.
اوتیسم، یک بیماری مادام العمر!
اوتیسم معمولا در دوران شیرخوارگی یا چند ماه و چندسال اول زندگی بوجود می آید و با طی شدن مراحل رشد، این بیماری نیز به تدریج یا ناگهانی رشد می کند و باعث متوقف شدن رشد عاطفی و اجتماعی کودک می شود.
یک روانپزشک معتقد است: بیماری اوتیسم دلایل و عوامل بسیاری ممکن است داشته باشد که از مهمترین آنها عفونت های دوران بارداری است که موجب توقف رشد سلول های مغزی می شود.

دکتر مجید صادقی در گفت‌وگو با ایسنا گفت: از دلایل دیگر بیماری اوتیسم می توان به عوامل ژنتیکی و ارثی، زایمان نامناسب و دوران بارداری پر استرس اشاره کرد.

این استاد روانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران در خصوص بیماری اوتیسم بیان کرد: این بیماری مخصوص دوران کودکی است و تا پایان عمر همراه با فرد است و درجه بندی دارد.

وی با اشاره به کودکانی که به این بیماری دچار می شوند، گفت: اوتیسم معمولا در دوران شیرخوارگی یا چند ماه و چندسال اول زندگی بوجود می آید و با طی شدن مراحل رشد، این بیماری نیز به تدریج یا ناگهانی رشد می کند و باعث متوقف شدن رشد عاطفی و اجتماعی کودک می شود.

این روانپزشک با اشاره به علائم این بیماری گفت: کودکانی که به بیماری اوتیسم مبتلا هستند، رشد طبیعی و معمولی ندارد و در خود فرو می روند و از اجتماع دوری می کنند و در نوع شدیدتر حتی نمی توانند ادامه تحصیل بدهند.

این روانپزشک با اشاره به انواع بیماری اوتیسم بیان کرد: در دسته بیماران نوع خفیف، تکامل رشد هیجانی، محدودیت روابط اجتماعی، توجه نکردن به مسائل جزئی، تکرار حرکات و در خود چرخیدن است.

وی تصریح کرد: در نوع شدید بیماری اوتیسم، بیماران دچار کاهش احساسات، کم شدن تماس های چشمی، استفاده محدود از کلمات، اشتباه بیان کردن ضمایر و کم شدن عواطف می شوند.

این استاد روانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران در خصوص تاثیر جنسیت بر این بیماری گفت: بیماری اوتیسم در پسرها شایعتر است و معمولا تا سن سه سالگی بروز پیدا می کند.

دکتر صادقی در مورد هوش این کودکان گفت: برخی از این کودکان هوش بالایی دارند و می توانند عملیات سخت و دشوار ریاضی را به سرعت انجام بدهند اما باید توجه داشت که نیم دیگر از این کودکان دچار عقب افتادگی هستند و هوش کمی دارند.

وی در خصوص راههای تشخیص این بیماری بیان کرد: تنها راه تشخیص این بیماری صحبت ها و تعاریفی است که والدین و یا معلمان بیان می کنند.

این روانپزشک در ادامه اظهار داشت: درمان دارویی برای بیماری اوتیسم وجود ندارد و بهبودی کامل میسر نیست و این بیماری تا پایان عمر در فرد باقی می ماند.

 

این استاد روانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران در مورد رفتار اطرافیان با این کودکان گفت: کسانی که از این کودکان مراقبت می کنند باید نظم داشته باشند و آموزش های خاصی برای نگهداری از این کودکان دیده باشند.

این روانپزشک درمورد کودکانی که به بیماری اوتیسم دچار هستند بیان کرد: این کودکان علارغم رفتار عجیبی که دارند به دیگران و یا خود آسیب و صدمه ای نمی زنند و رفتارهای پرخطر ندارند.

وی با اشاره به کارها و رفتار هایی که این افراد دارند گفت: افراد اوتیسمی فراموشی ندارند و حافظه قوی در به خاطر سپردن و یاد آوری خاطره ها و یا موارد دیگر دارند اما مشکل اساسی که در این کودکان شایع است، اختلال تکلم است و این افراد تنها می توانند چند جمله را پشت سر هم بیان کنند و یا اصلا حرف نمی زنند.

این استاد روانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران در پایان اظهار داشت: عوامل محیطی در ایجاد این بیماری نقشی ندارد و شوک های محیط اطراف موجب این بیماری نمی شود. همچنین استرس در تشدید این بیماری نقشی ندارد.

txu5r3eg.bgv

با توجه به ورود به عصر ارتباطات و اطلاعات، «اوتیسم» بیماری نادر و جدیدی است که پرداختن به آن ضروری به نظر می‌رسد. چرا که امروزه در عصری زندگی می‌کنیم که تعاملات و روابط اجتماعی اهمیت بسیاری پیدا کرده است و زندگی در تنهایی و انزوا، بدون برقراری ارتباط با دیگران تقریباً غیرممکن است. اما بیماری اوتیسم باعث اختلال در ارتباطات اجتماعی و تعامل آن‌ها با دیگران می‌شود. کودکانی که به این بیماری دچار می‌شوند از جامعه کناره‌گیری نمی‌کنند بلکه از ابتدا هرگز به طور کامل به جامعه وارد نمی‌شوند ولی می‌توان با استفاده از شناخت به موقع و روش‌ درمانی مناسب، آن‌ها را وارد اجتماع کرد.
اوتیسم یا «درخودماندگی» نام نوعی اختلال رشدی است که در کودکان ایجاد می‌شود. هسته‌ی مرکزی اختلال اوتیسم، اختلال در برقراری ارتباط با دیگران است. کودکان اوتیسمی معمولاً در تقابل‌های اجتماعی و رفتارهای هیجانی خود در مواجهه با اطرافیان دچار مشکل هستند به طوری که در پاسخ به دیگران عکس‌العمل‌های غیرمعمول از خود بروزمی‌دهند و قادر به برقرار کردن تماس چشمی مناسب نیستند.
یکی از مشخصه‌های این بیماری تأخیر شدید در رشد زبان است که البته باید با علائم دیگر این بیماری هم‌راه باشد. یعنی هر کودکی که در رشد زبان تأخیر داشته باشد بیمار اوتیسمی نیست. این کودکان معمولاً الگوهای رفتاری محدود و تکراری و کلیشه‌ای دارند و تغییر در محیط اطراف آن‌ها موجب آزارشان خواهد شد.
علی بهرام نژاد کارشناس‌ارشد روان‌شناسی بالینی و مدیر گروه سلامت روانی- اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی کرمان در تعریف بیماری اوتیسم می‌گوید: «این اختلال، نوعی اختلال رشدی است که با رفتارهای ارتباطی کلامی غیرطبیعی شناخته می‌شود. این کودکان قادر نیستند به طور عادی با دیگران ارتباط برقرار کنند. از لحاظ زبان به شدت محدود بوده و تمایل شدید و وسوسه‌گونه‌ای دارند که هر چیز پیرامون آن‌ها ثابت و بدون تغییر بماند و نسبت به تغییر در محیط پیرامون خود واکنش شدید نشان می‌دهند.»


اختلال اوتیسم را می‌توان در اوایل کودکی تشخیص داد و معمولاً از سه ماهگی علائم خود را نمایان می‌سازد. علی بهرام‌نژاد می‌گوید: «در حالت طبیعی و عادی، نوزادان معمولاً از سه‌ماهگی نشانه‌های دل‌بستگی را به مادرشان نشان می‌دهند اما درکودکان اوتیسم این دل‌بستگی اولیه کم‌تر مشهود است و معمولاً والدین کودکان اوتیسم تلاش زیادی می‌کنند تا با نوزادشان ارتباط برقرار کنند و در عواطف یک‌دیگر شریک شوند.»
کودک اوتیسم واکنش‌های متفاوتی را در برابر احساسات والدین و دیگر اطرافیان از خود بروز می‌دهد و مشکلات زیادی با دنیای اجتماعی دارد. نوع تعامل آن‌ها به گونه‌ای است که به نظر می‌آید که بیماران اوتیسم در دنیای متفاوتی زندگی می‌کنند.
بهرام نژاد در خصوص تعاملات اجتماعی بیماران اوتیسم می‌گوید: «آن‌ها به ندرت به دیگران نزدیک می‌شوند و ممکن است به دیگران طوری نگاه کنند که گویا آن‌ها را نمی‌بینند و یا ممکن است به اطراف آن‌ها نگاه کنند. این کودکان در ارتباط با دیگران تماس چشمی برقرار نمی‌کنند و اگر تماس چشمی هم داشته باشند خیره خیره و غیرعادی است. این کودکان ظاهراً یک شخص را از شخص دیگر متمایز نمی‌کنند و در بازی‌های دیگران شرکت نمی‌کنند و گاهی اصلاً بازی برایشان جذاب و دوست داشتنی نیست.»
همان‌طور که گفته شد یکی از نشانه‌های این بیماری در کودکان وجود رفتارهای قالبی، کلیشه‌ای و تکراری است به طوری که کوچک‌ترین تغییری در محیط اطراف ممکن است باعث آزار آن‌ها شود. هم‌چنین این کودکان مشکلاتی مثل پژواک گویی و تغییرضمیر دارند. بهرام نژاد در توضیح این مطلب می‌گوید: «هنگامی که به عنوان مثال، از آن‌ها پرسیده شود، شیرینی می‌خواهی؟ او نیز همین جمله را تکرار می‌کند که به این عمل پژواک‌گویی می‌گویند. هم‌چنین از او می‌پرسند: چه کار می‌کنی؟ کودک جواب می‌دهد: او این جاست. یعنی به جای ضمیر «من» از ضمیر «او» استفاده می‌کند. گاهی این کودکان به قدری به یک شیء وابسته می‌شوند که دائم آن را با خود به هم‌راه دارند و ممکن است از تغییر در کارهای عادی و روزمره به شدت ناراحت و پریشان شوند یا ممکن است در بازی‌هایشان اسباب‌بازی‌ها را به طور مکرر و وسواس‌گونه مرتب و تنظیم کنند. رفتارهای قالبی مثل جنبش بدنی دائمی، تکان دادن بدن، راه رفتن روی پنجه‌ی پا، گرفتن انگشتان روی چشم و یا زل زدن به وسایل چرخان مثل پنکه به مدت طولانی از دیگر نشانه‌های رفتاری کودک اوتیسمی است».
علت این بیماری هنوز به طور قطعی مشخص نشده است اما نشانه‌های ژنتیکی قوی‌ای برای این بیماری وجود دارد و عده‌ای معتقدند این اختلال در کودکان پسر بیش‌تر از کودکان دختر دیده شده است.


علی بهرام‌نژاد عوامل روان‌شناختی، ژنتیکی و عصب‌شناختی را از عوامل مهم بروز اوتیسم می‌داند و معتقد است: «از نظر روان‌شناختی، والدین بی‌توجه و طرد‌کننده به ویژه مادر، ممکن است از عوامل ایجاد اوتیسم باشد اما این موضوع پشتوانه‌ی تجربی ندارد. شواهد علمی قوی‌ای مبنی بر شالوده‌ی ژنتیکی این اختلال وجود دارد اما آن‌چه که تحقیقات زیادی بر آن صحه می‌گذارد این است که نقایص مغزی از عوامل مهم بروز این اختلال در کودکان است».
با پیش‌رفت علم و گسترش تحقیقات در خصوص بیماری اوتیسم، ویژگی‌های بارز این بیماران مشخص شده و ضوابط تشخیص آن آسان‌تر شده است به طوری که بر خلاف گذشته که این بیماری با مشکلات دیگری مثل فلج مغزی و عقب‌ماندگی ذهنی اشتباه گرفته می‌شد، امروزه روان‌شناسان و متخصصان می‌توانند این بیماری را از سایر مشکلات و اختلالات روانی و مغزی تفکیک کنند و راه‌هایی برای درمان آن ارائه دهند. بهرام‌نژاد معتقد است: «در سال‌های اخیر نتایج مطلوبی برای درمان این بیماری به دست آمده است که شامل درمان‌های دارویی و غیردارویی است و این دو نوع درمان باید توأم با یک‌دیگر صورت گیرد. در درمان‌های غیردارویی می‌توان به استفاده از روش‌های یادگیری، رفتار درمانی، آموزش خانواده، آموزش مهارت‌های ارتباطی و اجتماعی و استفاده از تکنیک‌های پاداش و تنبیه اشاره کرد. البته باید توجه داشت که درمان این گروه از بیماران طولانی‌مدت است».
در کرمان مراکز مشاوره و بیمارستان شهید بهشتی کرمان خدماتی را برای این گروه از کودکان ارائه می‌دهند اما این خدمات بیش‌تر برای تشخیص بیماری و نگه‌داری از این کودکان است. در این رابطه با مادری که کودکش دچار بیماری اوتیسم است صحبت کردیم. او می‌گوید: «وقتی فرزندم یک سال و نیم داشت متوجه وجود بیماری در او شدیم ابتدا فکر کردم مشکل شنوایی دارد اما آزمایش‌ها نشان داد که از نظر شنوایی در سلامت کامل به سر می‌برد بعد از این‌که فهمیدیم از نظر گفتار هم مانند بقیه‌ی کودکان نیست او را نزد پزشکان متخصص بردیم. پس از انجام آزمایشات و سی تی اسکن یکی از پزشکان کرمان تشخیص داد که فرزندم مبتلا به بیماری اوتیسم است. مرحله‌ی تشخیص بیماری فرزندم در کرمان صورت گرفت اما برای درمان به تهران مراجعه کردیم».
او می‌گوید: «درمان هر کودک اوتیسمی با کودک اوتیسمی دیگر متفاوت است. این کودکان در دنیای دیگری به سر می برند و باید اقداماتی صورت گیرد که ابتدا با جهان اطراف خود ارتباط برقرار کنند. اما بعضی مراکز در کرمان بیش‌تر محل نگه‌داری کودکان اوتیسم بود تا محل درمان آن‌ها».
وقتی از این مادر از مراحل تشخیص بیماری کودک خود در کرمان می‌پرسیم، می‌گوید: «ابتدا یکی از پزشکان بیماری cp را که نوعی فلج مغزی است برای فرزند من تشخیص داد اما سی تی اسکن نشان داد که فرزندم مشکل مغزی ندارد و در مرحله‌ی آخر یکی از روان‌پزشکان تشخیص داد که فرزندم مبتلا به بیماری اوتیسم است».
او که نگران سلامت فرزند خود بود، معتقد بود مراحل تشخیص بیماری در کرمان خوب صورت می‌گیرد اما مراحل درمان آن با محدودیت‌هایی مواجه است و امکانات کرمان جواب‌گوی کامل نیازهای بیماران اوتیسمی نیست.
هم اکنون مراکز مشاوره و بیمارستان شهید بهشتی کرمان آماده‌ی درمان کودکان اوتیسمی هستند و امیدواریم تعداد متخصصان و امکانات لازم در این مراکز افزایش پیدا کند، تا درمان کامل این بیماری در کرمان بهتر صورت بپذیرد.
علی بهرام‌نژاد، کارشناس ارشد روان‌شناسی بالینی توصیه می‌کند: «در صورت وجود هر یک از علائم و نشانه‌های گفته شده توصیه می‌شود در ابتدا کودک توسط یک روان‌پزشک یا روان‌شناس‌بالینی مورد ارزیابی قرار گیرد. زیرا در دوران رشد بسیاری از اختلالات وجود دارد که علائمی شبیه به اوتیسم دارند و این تشخیص بالینی باید توسط افراد حرفه‌ای و متخصص انجام گیرد و سپس با مشاوره و راه‌نمایی روان‌پزشک و روان‌شناس بالینی درمان ادامه یابد.»

خصوصیات و مشخصه های بیماران اوتیسم

اصرار بر حفظ نظم در امور و رفتارهای کلیشه ای در این کودکان به چه صورت است؟

این کودکان خیلی بیشتر از کودکان عادی که تا حدی نسبت به امور شخصی خود پافشاری دارند، در این مورد اعتراض می کنند، دائماً مراقب این هستند که کسی به وسایلشان نزدیک نشود و امورشان همان نظم خاص خود را داشته باشند در غیر این صورت گریه می کنند، جیغ می زنند و از خود واکنش های جدی نشان می دهند. علاوه بر این وجود واکنش های کلیشه ای مثل تکان دادن سر و نیم تنه و رفتارهای قالبی در این کودکان بسیار زیاد دیده می شود

عکس العمل این کودکان هنگام جدا شدن از والدین تا چه حد غیرطبیعی است؟

یک کودک معمولی، تقریباً در حدود یازده ماهگی هنگام جدا شدن از والدین به خصوص مادر از خود بی قراری نشان می دهد، ولی این کودکان رفتارهای کاملاً سردی را در این هنگام از خود نشان داده به طوری که والدین را نگران می کنند. اضطراب جدایی از والدین در این کودکان به هیچ وجه مفهومی ندارد. این کودکان خیلی به مادر وابسته نمی شوند و در دنیای بسته خود گوشه گیری و انزوا را اختیار می کنند

اغلب اوقات قربانیان توانایی‌ صحبت کردن،خواندن یا نوشتن را ندارند.اما آنچه که در مورد این بیماری بیشتر غیر عادی است این واقعیت است که از سویی دیگر بسیاری از این کودکان توانایی استفاده از مغزهاییشان در راه‌‌ و روشهایی گوناگون را دارند که تقریبآ فوق بشری هستند. یکی از مهارت‌های عادی این نخبگان درخودمانده محاسبه تقویمی است به این معنا که می‌توانند بگویند که در روزی از هفته در تاریخ خاصی چه اتفاقی می‌افتد.برای نمونه جکی که ۴۲ ساله است هنگامی که اولین بار شروع به سخن گفتن کرد می‌توانست این کار را در ۶ سالگی انجام دهد وی توانایی این را داشت که با کمی تردید به شما بگوید چه روزی از هفته اول آوریل ۱۹۳۳ بود.اما اگر از او پرسید که چگونه این کار را می کنی به شما خواهد گفت:نمی‌دانم.

نداشتن ارتباط چشمی و محدود بودن ارتباط کلامی، از اولین نشانه های بیماری اوتیسم است

در شروع بیماری کودک علاقه ای به وقایع اطراف خود حتی محرکات شنوائی ، محبت پدر و مادر و اطرافیان نشان نمی دهد. به طوری که بعد از مدتی پدر و مادر نسبت به شنوایی کودک مشکوک می شوند . آزمایش گوش نشان می دهد که شنوایی اختلالی ندارد. کودک صدا را می شنودولی نسبت به آن توجهی ندارد و به قول روانکاوان درک صدا را انکار می کند و وانمود می کند که صدایی را نشنیده است . در حالی که در مقابل بعضی اصوات آشنا به خوبی واکنش نشان می دهد و حتی ممکن است از شنیدن آن خوشحال شود . همین مسئله نمایانگر سالم بودن شنوایی است

علائم این بیماری در سال های اول زندگی شروع می شود . والدین اغلب در سالهای دوم و سوم به ناراحتی کودک پی می برند ولی آنچه مسلم است بیماری حتماً قبل از سی ماهگی شروع می شود. ( وجه تمایز با اسکیزوفرنی زودرس کودکان )

هر شخص اُتیستیک مانند بقیه افراد جامعه دارای شخصیت مختص به خود است و مانند تمامی افراد خصوصیات خاصی را دارا می باشد .بعضی از این کودکان ممکن است که از نظر گفتاری تأخیر کمی داشته و بتوانند با کمی کمک، ارتباط کلامی مناسبی را با دیگران بر قرار کنند ولی همین کودکان ممکن است از نظر ارتباطات اجتماعی رفتار مناسبی را از خود نشان ندهند . گاهی این کودکان برای شروع صحبت و تبادل کلامی ممکن است مشکل داشته باشند . افراد اوتیستیک معمولا در مکالمات ، یکطرفه رفتار می کنند یعنی فقط در رابطه با چیزی که خود علاقه دارند صحبت می کنند و از صحبتهای طرف دوم چیزی نمی فهمند .

در بعضی از این کودکان خشونت و خود آزاری نیز مشاهده می شود

از مشخصات کودکان اُتیستیک عدم نشان دادن علاقه و عاطفه در رابطه با اطرافیان است . البته این مورد هم مانند سایر موارد می تواند استثناء نیز داشته باشد . ولی والدین نباید به این دلیل از نشان دادن علاقه خود به کودک کوتاهی کنند و بایستی عواطف خود را در برابر کودک به طور طبیعی بروز دهند تا کودک از آنها به تدریج نشان دادن احساسات خود را بیاموزد .

“واقعیت برای یک فرد اوتیست یک مجموعه شرایط مغشوش و بهم ریخته از وقایع، افراد، محلات، اصوات و تصاویر است. برای چنین فردی به نظر نمی رسد که مرز، مفهوم یا نظم روشنی برای چیزی وجود داشته باشد.

در باره هوش کودکان اوتیسمی

یادآوری اشخاص ، خواندن سرودها و شعرهای کودکانه ، شمردن ، طرز قرار دادن یا چیدن اسباب بازیها در حافظه این کودکان به خوبی باقی می ماند و حافظة عالی باعث می شود که والدین کودک خود را بیمار ندانند
میزان هوش عاطفی این کودکان و توانایی آنها در برقراری رابطه عاطفی با اطرافیان چقدر است؟

والدین این کودکان اغلب در برقراری ارتباط صحیح و عاطفی با آنها مشکل دارند و ارتباط شان با کودک ناقص است به طوری که نمی توانند نیازهای عاطفی کودکشان را برآورده کنند و او را به انجام رفتارهای اجتماعی و عاطفی برانگیزانند، در نتیجه این کودکان دچار ناکامی و یاس می شوند و ترجیح می دهند در همان دنیای محصور شده و بسته خود باقی بمانند. به طور کلی تعاملات این کودکان با اطرافیان شان متحول و شکوفا نمی شود و همیشه نارسا باقی می ماند

منابع:

تبیان

عصر ایران

کرنا

ایسنا

مطالب مرتبط
advertise WebDesign advertise

مطالب پیشنهادی

دیدگاه شما