آسم چیست؟ | پژوهشکده

آسم چیست؟

نویسنده : iman Dehghani در تاریخ : ۲۹ تیر ۱۳۹۲ ۱ نظر

آسم چیست ؟

آسم یا تنگی نفس بیماری مزمن التهابی راه‌های هوایی است. ویژگی آن التهاب متغیر این راه‌ها و افزایش واکنش آنها درمواجهه با طیف گسترده‌ای از محرک‌ها می‌باشد. افراد مبتلا به این بیماری دچار حملات یا دوره‌های شدیدی می‌شوند که ناشی از واکنش حساسیتی و برونکواسپاسم قابل برگشت و انسداد مجاری تنفسی است. این حملات زمانی بروز می‌کنند که مجاری هوایی در ریه‌ها در اثر عوامل خاص محیط زیستی دچار بیش‌فعالی شده و سپس ملتهب و مسدود می‌شوند. علایم مداوم این بیماری ممکن است شامل تنگی نفس، احساس فشار روی سینه، خلط و سرفه باشد.

 

مقاله ای کامل در مورد آسم

انواع آسم
آسم ناشی از حساسیت ها
حساسیت ها و آسم اغلب در کنار یکدیگر پیش می‌روند. ورم مخاط بینی ناشی از حساسیت (که تب یونجه هم نامیده می‌شود) التهاب مخاط درون بینی است که تنها بیماری شایع مزمن ناشی از حساسیت است. در افراد با حساسیت ورم مخاطی بینی باعث می‌شود سلول های ایمنی بدن شما در پاسخ به تماس با مواد حساسیت‌زا هیستامین هایی آزاد کنند. هیستامین ها در کنار دیگر مواد شیمیایی به نشانه های حساسیت منتهی می‌شوند. متداول‌ترین مواد حساسیت‌زا از طریق راههای تنفسی وارد بدن می‌شوند.
با ورم مخاطی ناشی از حساسیت ممکن است آبریزش دائمی بینی ، عطسه‌ی مداوم، التهاب مسیرهای بینی، خلط مفرط، چشمان پرآب و خارش گلو احساس کنید. آبریزش دائم درعقب بینی ممکن است باعث سرفه شود. بسیاری از مواقع نشانه های آسم با ورم مخاط بینی ناشی از حساسیت تشدید می‌شود. پزشک شما داروهایی برای کنترل حساسیت ها تجویز می‌کند و با این داروها سرفه و دیگر نشانه های آسم فروکش می‌کنند.
آسم ناشی از ورزش
آسم ناشی از ورزش نوعی از آسم است که با ورزش یا تلاش فیزیکی تشدید می‌شود. بسیاری از افراد مبتلا به آسم با ورزش نشانه های آسم را بروز می دهند. با این وجود افراد بدون آسم متعددی وجود دارند که تنها در طول ورزش به نشانه های آسم مبتلا می‌شوند.
در آسم ناشی از ورزش انسداد مسیر هوا پنج تا بیست دقیقه پس از آغاز ورزش به اوج می‌رسد که تنفس شما را دشوار می‌کند. ممکن است نشانه های حمله‌ی آسم خس خس سینه و سرفه باشد. شاید پزشکتان بگوید اگر نیاز داشتید پیش از ورزش از وسیله‌ی استنشاقی آسم (برونکودیلاتور) استفاده کنید تا از این نشانه های ناراحت کننده‌ی آسم پیش‌گیری کنید.
آسم نوع سرفه
در نوع آسمی که آسم نوع سرفه نامیده می‌شود، سرفه‌ی شدید نشانه‌ی غالب است. علل دیگری هم برای سرفه می‌تواند وجود داشته باشد؛ مانند آبریزش پشت حلق، ورم مخاط بینی مزمن، سینوس ها و بیماری ریفلاکس- بازگشت اسید از مری به معده (سوزش معده). سرفه به خاطر سینوزیت ناشی از آسم نیزمتداول است.
آسم علت اصلی سرفه مزمن است که امروزه شایع است. آسم نوع سرفه عمدتا بدون تشخیص و درمان باقی می‌ماند. آسم نوع سرفه معمولا از عفونت های تنفسی و با ورزش برانگیخته می‌شود.
برای سرفه‌ های مداوم، با پزشک خود تماس بگیرید. پزشکتان ممکن است دستور آزمایشهای ویژه‌ای برای آسم بدهد؛ مانند آزمایشهای کارکرد ریه تا نشان دهد ریه های شما چقدر خوب کار می‌کند. ممکن است پیش از آنکه تشخیص آسم داده شود، مجبور شوید یک متخصص ریه را ببینید.
آسم شغلی
آسم شغلی نوعی آسم است که از محرکهای محل کار ایجاد می‌شود. با این نوع آسم ممکن است در تنفس دشواری هایی داشته باشید و نشانه های آسم صرفا در روزهایی بروز می‌کند که شما در محل کار هستید.
بسیاری از افراد با این نوع آسم از آبریزش و گرفتگی بینی یا تحریک چشم رنج می‌برند یا به جای خس خس سینه‌ی معمول بیماران آسمی ،فقط سرفه می‌کنند.
برخی شغل های رایج که با آسم ناشی از شغل در ارتباط هستند، شامل پرورش دهندگان حیوانات، کشاورزان، آرایشگران، پرستاران، نقاشان و افرادی می‌شوند که با چوب سروکار دارند.
آسم شبانه
آسم شب هنگام که آسم شبانه هم نامیده می‌شود، نوع متداولی از این بیماری است. اگر آسم دارید، احتمال بروز نشانه ها در طول خواب بسیار بیشتر است. زیرا آسم بطور جدی تحت تاثیر چرخه‌ی خواب- بیداری (روال شبانه‌روز) است. از میان نشانه های آسم ، خس خس سینه ، سرفه و سختی در نفس کشیدن خطرناک هستند ، به ویژه در هنگام شب.
مطالعات نشان می‌دهد بیشتر مرگ های مرتبط با آسم در شب اتفاق می‌افتد. این تفکر وجود دارد که این روند به خاطر افزایش قرارگیری در معرض مواد حساسیت‌زا (محرکهای آسم)، سردی مسیرهای هوا، وضعیت دراز کشیده یا حتی ترشح های هورمونی است که از یک الگوی شبانه‌روزی پیروی می‌کنند. گاه سوزش معده در شب باعث آسم می‌شود. سینوزیت ها و آسم اغلب مشکلات شب هنگام هستند، به ویژه با آبریزش عقب بینی که موجب بروز علائم از جمله سرفه می شوند. حتی خواب هم باعث تغییرات در کارکرد راههای تنفسی می‌شود.
اگر آسم دارید و با نزدیک شدن شب متوجه بدتر شدن نشانه هایتان می‌شوید، زمان آن است که به متخصص آسم مراجعه کنید و علل آسم را بررسی کنید. بنابراین همین امروز تماس بگیرید. شناخت داروهای مناسب آسم و زمان مصرف آنها کلید مدیریت آسم شبانه و داشتن خوابی خوب است.
بیماریهایی  مشابه آسم 

بیماری های متنوعی برخی از نشانه های همسان با آسم را ایجاد می‌کنند. برای مثال آسم قلبی نوعی از کار افتادگی قلب است که نشانه های آن همانند برخی نشانه های آسم معمولی است.
عیوب تارهای صوتی بیماری دیگری است که همانند آسم است. بسیاری از گزارشات جدید توجه را به سندروم عجیبی معطوف کرده‌اند که در آن نارسایی تارهای صوتی باعث خس خس سینه‌ای می‌شود که بطور مکرر به اشتباه آسم تشخیص داده می‌شود. این تشخیص بیشتر در زنان جوانی متداول است که خس خس های بلند و شدیدی دارند که به داروهایی که راههای تنفسی را باز می‌کند، پاسخ نمی‌دهند.
علت آسم
تا قبل از قرن ۱۸ میلادی ”تئوری اخلاط“ (theory Humoral) به پیروی از ابن‌سینا جهت توجیه علت آسم به‌کار می‌رفت. در این نظریه به تجمع بلغم غلیظ و لزج در شعب قصبه الریه (مجاری هوایی) و در نتیجه انسداد مسیر ورود و خروج هوا علت تنگی نفس را تشکیل می‌دهد. در اوایل قرن ۱۸ تئوری جدیدی به‌نام ”تئوری عصبی“ (Neural Theony) مطرح شد که علت انسداد مسیر هوا را انقباض عضلات حلقوی برونش و برونیل‌ها (مجاری هوائی تحتانی) می‌داند. البته لازم به ذکر است که ابن‌سینا در کتاب خود (قانون) به این نظریه نیز اشاره کرده است، آنجا که آسم را به دو نوع مرطوب و خشک تقسیم کرده و در توصیف اسم خشک می‌نویسد: و قد تکون فی‌النادرن جفاف الریه ویبس‌ها و اجتماع‌ها الی نفس‌ها یعنی ”ریو گاهی به‌ندرت از خشکی و اجتماع و انقباض ریه در نفس خود به‌وجود می‌آید. بنابراین در قرن هجدهم هر دو تئوری کنار هم به‌کار می‌رفت. در اوایل قرن ۱۹ با کشف عضله Reissessen در دیواره برنش‌ها تئوری دوم به‌عنوان نظریه اصلی پذیرفته شد و درمان‌های اسم بر مبنای آن قرار گرفت اما پس از طی یک قرن متخصصین متوجه شدند به غیر از عوارض جانبی فراوان گشادکننده‌های مجاری هوائی، تعداد کثیری از بیماران پس از مدتی دیگر به این داروها پاسخ مناسب نمی‌دهند و بیماری آنها به‌طور شدیدتر و غیرقابل کنترلی عود می‌کند. این مسئله باعث شد که در اوایل قرن بیستم مجدداً به تئوری اول اقبال شده و درمان بر مبنای آن صورت گیرد (۲). مؤید این مطلب این است که در کتاب هاریسون و در قسمت پاتوفیزیولوژی آسم، از آدم مجاری هوائی و ارتشاح سلول‌های دفعی و تکثیر موبرگ‌ها یا در مجموع التهاب و اگزودا به‌عنوان محصول آن ذکر شده و می‌دانیم یکی از مترادف‌های نزدیک به بلغم، همان اگزودا و مایع ناشی از التهاب می‌باشد.
خلاصه این‌که امروزه طب رایج تلفیقی از دو تئوری ذکر شده (اسپاسم مجاری تحریک‌پذیر+ التهاب مزمن) و البته با تأکید به نقش التهاب (تئوری اول) را به‌عنوان علت آسم می‌شناسد.

عوامل‌ افزایش‌ دهنده‌ شدت آسم
۱. وجود سایر بیماری‌های‌ آلرژیک‌، مثل‌ اگزما یا تب یونجه
۲. سابقه‌ خانوادگی‌ آسم‌ یا آلرژی‌های‌ دیگر
۳. قرار گرفتن‌ در معرض‌ آلاینده‌های‌ خطر
۴. سیگار کشیدن‌
۵٫ مصرف‌ بعضی‌ از داروها مثل‌ آسپیرین
۶٫ استرس های‌ مختلف‌

پیشگیری‌ از آسم
* از مواد آلرژی‌زای‌ شناخته‌ شده‌ و آلاینده‌های‌ هوا دوری‌ کنید.
* داروهایی‌ که‌ به‌ منظور پیشگیری‌ از بروز حملات‌ آسم‌ تجویز می‌شوند را به‌ طور منظم‌ مصرف‌ کنید؛ توجه‌ داشته‌ باشید که‌ حتی‌ اگر احساس‌ می‌کنید مشکلی‌ ندارید، مصرف‌ داروها را قطع‌ نکنید.
* از مصرف‌ آسپیرین خودداری‌ کنید.
* به‌ دنبال‌ عوامل‌ آغازکننده‌ حمله‌ آسم‌ بگردید و از آنها دوری‌ کنید.
* نرمش‌های‌ آسوده‌سازی‌ و شل‌کننده‌ عضلات‌، و نیز حرکات‌ کمک‌کننده‌ به‌ تخلیه‌ ترشحات‌ تنفسی‌ را انجام‌ دهید.

 

درمان آسم در کودکان

کودکان مبتلا به آسم،مانند افراد بالغ آسمی،باید یک پزشک را برای درمان آسمشان انتخاب کنند.درمان شامل تست حساسیت،یافتن راههای کاهش مواجهه با موادی که آسم را ایجاد می کنند،و دریافت دارو می باشد.

کودکان کم سن به کمک والدین و سایر افراد خانواده برای کنترل آسمشان نیاز خواهند داشت.کودکان بزرگتر میتوانند یاد گیرند از خودشان مراقبت کنند و برنامه خود-درمانی شان را با نظارت کمتر انجام دهند.

داروهای آسم برای اطفال شبیه انواعی است که بالغین مصرف می کنند،ولی مقادیر کمتر است.اطفال مبتلا به آسم ممکن است به یک اسپری زوداثر(یا”رهابخش”) برای حمله ها و درمان روزانه برای کنترل آسم شان نیازمند باشند.کودکان با آسم متوسط یا شدید باید استفاده از یک پیک فلومتر را جهت کمک به کنترل کردن آسمشان یاد بگیرند.استفاده از یک پیک فلو متر می تواند بسیار مفید باشد،زیرا کودکان اغلب برای توصیف علائم خود مشکل دارند.

والدین باید نسبت به علائم احتمالی آسم در اطفال ،مانند سرفه شبانه،سرماخوردگی مکرر،خس خس،یا سایر مسائل تنفسی هوشیار باشند.اگر حدس می زنید کودک شما آسم دارد، یا آسم کودکتان خوب کنترل نشده است، طفلتان را برای معاینه و آزمایش به دکتر ببرید.

پزشکتان داروهایی بر اساس علائم و نتایج آزمایش برای کودکتان انتخاب می کند.اگر کودکتان آسم دارد،نیاز دارید برای پیگیری مرتب و اطمینان از اینکه کودکتان داروها را صحیح مصرف می کند به دکتر مراجعه کنید.
توصیه های تغذیه ای
* از دریافت وعده های غذایی پُرحجم اجتناب کنید. افزایش حجم معده می تواند باعث تشدید حملات آسم شود.
* به منظور رقیق شدن ترشحات، آب و مایعات بیشتری مصرف کنید.
* مصرف مواد غذایی غنی از ویتامین های B6,A و روی را افزایش دهید.
* ویتامین C به دلیل دارا بودن خاصیت آنتی اکسیدانی نقش مهمی در بهبود عملکرد ریه های دارد. بنابراین، مقادیر بیشتری کلم بروکلی، گریپ فروت، پرتقال، فلفل شیرین، کیوی، آب گوجه فرنگی و گل کلم مصرف کنید.
* برخی مواد غذایی از قبیل سیب، پیاز، مرکبات و توت ها به علت وجود ماده ای به نام کوئرستین، در تنظیم فعالیت سیستم ایمنی بدن نقش دارند. سعی کنید در طول هفته، پنج بار یا بیشتر از این مواد استفاده کنید.
* منابع غذایی حاوی ویتامین E مانند مغزها را بیشتر مصرف کنید.
* در صورتی که مبتلا به آسم آلرژیک هستید، غذاهای آلرژی زا را حذف کنید. فقط ۴ درصد مبتلایان به آسم، دچار آلرژی غذایی هستند. غذاهایی که باید از رژیم غذایی این افراد (البته بسته به این که به کدام یک حساس هستند) حذف شوند، عبارت هستند از: شیر، تخم مرغ، غذاهای دریایی و ماهی.
بهتر است سولفیت ها نیز با احتیاط مصرف شوند. سالیسیلات ها به ندرت مشکل زا هستند، اما در ۲ درصد بیماران، آسم را تشدید می کنند.
* مصرف اسیدهای چرب امگا ۳ مفید است. گردو و ماهی از منابع خوب این اسیدهای چرب می باشند. البته در صورت ابتلا به آلرژی غذایی به ماهی، مصرف ماهی باید از رژیم حذف شود.
– کافئین از طریق شل کردن ماهیچه ها، مجاری هوایی را باز می کند. مصرف ۲ تا ۳ لیوان چای در روز می تواند برای بزرگسالان مفید باشد.

منبع :

بیتوته

تبیان 

ویکی پدیا

رشد

رایا پزشک

مطالب مرتبط
advertise WebDesign advertise

مطالب پیشنهادی


دیدگاه شما